Kto tak jak my uwielbia zabawy na zewnątrz? Korzystajmy z tego szczególnie teraz, gdy dni są długie, świeci słońce i przede wszystkim mamy więcej wolnego czasu. Chyba każdy ma swój ulubiony repertuar podwórkowych zabaw i wybrane najlepsze zabawki do ogrodu dla dzieci. W co wy się bawicie? Zainspirujmy się nawzajem!
Zabawki dla dzieci na zewnątrz
Nasze propozycje możecie łatwo dostosować do wieku uczestników. Niektóre są oczywiste, kilka z nich podpatrzyliśmy u znajomych, przypomnieliśmy sobie z własnego dzieciństwa lub zainspirowały nas do nich dzieciaki!
- Zaczynamy od oczywistości: zawsze polecamy zabawki sportowe do ogrodu, parku, w teren. Ruch to zdrowie i niezliczone godziny beztroski i śmiechu, które można spędzać z rodzeństwem, rodzicami i przyjaciółmi. Piłka, badminton, frisbee, rowery, hulajnogi, hula hop, rolki, wrotki, skakanki – wybierzcie ulubiony sprzęt i ćwiczcie, próbujcie, korzystajcie. Lato to idealny czas na każdą aktywność!
- Co oprócz piłki powinno mieć każde dziecko? Zabawki do piasku: łopatka, wiaderko, grabki i kilka foremek oraz zestaw kredy wystarczy, by zapewnić długie godziny kreatywnej zabawy na świeżym powietrzu. Co najlepsze, to uniwersalne podwórkowe zabawki, bo są doskonałe zarówno dla malucha, jak i przedszkolaka, a nawet ucznia. Ważne: nie dajcie się zwieść, gdy dziecko mówi, że jest „za duże na zabawy dla maluchów”. Zamiast tego, sami dołączcie do zabawy i przyznajcie, że z budowania zamków z piasku czy gotowania piaskowych potraw z ozdobami z liści i kamyków po prostu się nie wyrasta.
- Powrót do przeszłości: pamiętacie, co sami uwielbialiście dawno… jakiś czas temu? My tak, dlatego dzisiaj znowu z przyjemnością wyciągamy kredę i gramy w klasy, przypominamy sobie kroki i wyliczanki, by pokazać dzieciom, jak się skacze w gumę. Zabawy w chowanego czy berka są ponadczasowe.
- Twórcze podwórkowe zabawy: gramy według ustalonych reguł lub wymyślamy własne. Ma być wesoło! To dziecięca wyobraźnia sprawia, że zwykły patyk zamienia się w miecz, różdżkę czy magicznego węża. Ciekawe zabawki ogrodowe to takie, których przeznaczenie nie jest oczywiste. Jak pewnie już dobrze wiecie, jesteśmy za tym, by wszelkie domowe puzzle i gry wynieść do ogrodu! Co więcej, z radością zmieniamy ich pierwotne przeznaczenie. Ale my lubimy kreatywne podejście i najbardziej szalone pomysły, dlatego układamy puzzle na plaży, rzucamy nimi do celu, a plansze do gry w memory wykorzystujemy do zabaw sportowych!
Kreatywne zabawki do ogrodu dla roczniaka, 2- i 3-latka
Z maluchami na kocyku czy na trawie układamy pierwsze puzzle, gramy w gry i czytamy książeczki. Podwórko to doskonałe miejsce na bardziej brudzące zabawy. Dlatego tutaj Dłuuugie kolorowanki malujemy farbami, kółeczkowych bohaterów z CzuCzulotto albo Puzzli z dziurką zapraszamy do piaskownicy i w bezpieczny sposób wykorzystujemy plansze i puzzle Memory do zabaw ruchowych. Możecie na przykład:
- rzucać kółeczkami do celu,
- chować je w ogrodzie,
- udawać zwierzaki z Memory lub puzzli,
- ułożyć duuuże puzzlowe plansze i wykorzystać je jako scenę do różnych zabaw.
Oryginalne ogrodowe zabawki dla przedszkolaka
Czym chętnie bawią się starsze przedszkolaki? Jakie zabawki do ogrodu i w teren polecamy dla 4-, 5-, 6-latka? To wiek, w którym dzieci coraz chętniej i lepiej bawią się razem. Dlatego tak lubią grać w berka, chowanego, wspólnie „piec” babki z piasku. Wszystkie domowe zabawy latem można przenieść na zewnątrz. Możecie:
- urządzić dzieciakom zabawę w szukanie skarbu. Wskazówkami może być własnoręcznie narysowana mapa lub rozsypane puzzle prowadzące do celu (ułożenie obrazka może być dodatkowym zadaniem) – dopasujcie poziom trudności zabawy do wieku uczestników,
- obserwować ogrodowe zwierzęta i rośliny (a może urządzicie wyścig ślimaków?), a następnie szukać informacji o nich,
- leżeć w trawie i obserwować niebo,
- przygotować ogrodową ucztę – latem śniadania czy kolacje zjedzone na świeżym powietrzu smakują jeszcze lepiej.
Niebanalne zabawki na podwórko dla starszych dzieci
Zabawki do ogrodu dla 7-latka i starszych uczniów: oprócz ulubionych sprzętów sportowych przyda się materiałowa huśtawka lub hamak. Warto zachęcać starszaki do zabaw z dala od komputera i tabletu. Zamiast tego zachęćcie do czytania ulubionych powieści lub podsuńcie im gry quizowe i kreatywne książeczki z łamigłówkami. Na pewno dodatkową zachętą będzie, jeśli sami dołączycie do zabawy. Ze starszakami można:
- uprawiać razem sporty,
- wspinać się na drzewa (kiedy ostatni raz to zrobiliście?),
- albo wspólnie czytać, grać i leniuchować na kocu,
- iść w teren, zbudować szałas i strzelać z łuku.
Możliwości zabaw w ogrodzie jest nieskończenie wiele – podzielcie się waszymi pomysłami!