Darmowa dostawa na terenie Polski przy zakupach od 190

cover_zabawy_pamieciowe3

Trening pamięci na wesoło – zabawy dla dzieci

Mózg dziecka rozwija się już w brzuchu mamy, a proces trwa jeszcze wiele lat po narodzinach. Naukowcy wyróżniają kilka rodzajów pamięci. Jednym z jej funkcji jest zapamiętywanie i odpowiednie przetwarzanie docierających do mózgu informacji. Dobra pamięć zaprocentuje w przyszłości (nie tylko w szkole!), dlatego warto wspierać i stymulować rozwój poznawczy od najmłodszych lat. Mamy dobrą wiadomość: możesz to robić dzięki wesołej zabawie!

Rozwój pamięci u dzieci

Przyswajanie nowej wiedzy jest podstawą nauki, nie tylko „typowo szkolnej”, ale przede wszystkim doświadczenia i poznawania świata, jego reguł i sposobu funkcjonowania. Aby magazynować, kategoryzować i właściwie z tego korzystać, niezbędna jest pamięć. Maluszki po narodzinach na krótko zapamiętują to, co widzą – a najczęściej to twarz opiekuna. Co ważne, choć świadome zapamiętywanie zaczyna się mniej więcej około półtora roku, dzieci już magazynują doświadczenia, na przykład to, że gdy płaczą, ktoś przychodzi je tulić. Regularnie powtarzane czynności łatwiej zapamiętać, dlatego maluchy lubią rytuały. Im starsze dziecko, tym lepiej rozwija się i działa jego pamięć. Starszy niemowlak poznaje otoczenie i twarze rodziców, rodzeństwa i częstych gości, reaguje na swoje imię. Maluch najlepiej uczy się przez naśladowanie.

Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację u dziecka?

Postaw na gry i zabawy, które wszechstronnie stymulują rozwój mózgu. Oczywiście poziom trudności zabawy trzeba dostosować do wieku, umiejętności i chęci dziecka. Stymuluj zmysły malucha: słuchajcie muzyki, grajcie i śpiewajcie, czytajcie książki, powtarzajcie i zapamiętujcie proste rymowanki, oglądajcie obrazy i ilustracje, chodźcie na spacery, uprawiajcie sporty… To wyjątkowo dobra wiadomość: aby ćwiczyć koncentrację i pamięć, trzeba się bawić! Różnego rodzaju aktywności wymagają skupienia, wspierają logiczne myślenie, inspirują do poszukiwania i powtarzania interesujących informacji. To naturalny i wyjątkowo przyjemny sposób spędzania czasu, a nie narzucone „ćwiczenia na koncentrację i skupienie” czy „ćwiczenie na poprawę pamięci”. Dla dziecka zabawa to po prostu zabawa! Co więcej, lepiej zapamiętywane jest to, co już znane i lubiane. Emocje również wpływają na ten proces – radosna zabawa naprawdę pozwala lepiej zapamiętywać to, co się robi. Zadbajcie również o zdrowy sen!

Gry i zabawy pamięciowe

Jakie gry wpływają na pamięć i koncentrację u dzieci? Pierwsza, oczywista odpowiedź: memory! Lubiana przez maluchy i dorosłych gra pamięciowa ma proste reguły i pozwala dostosować poziom trudności zabawy do wieku i rozwijających się umiejętności dziecka. W przypadku memory i gry w klasyczne CzuCzulotto jednym z celów zabawy jest właśnie aktywne zapamiętywanie, gdzie położone są elementy. Doskonały trening koncentracji uwagi i spostrzegawczości to różnorodne zabawy z puzzlami (wybierzcie odpowiednią tematykę i liczbę elementów), a także różnego rodzaju gry i zabawy grafomotoryczne. Opowiadajcie historie, uczcie się na pamięć piosenek i wierszyków. Latem weźcie ulubione puzzle, książeczki i gry w nowe miejsca.

Dołącz do listy oczekujących Zostaw nam swój poprawny adres e-mail poniżej. Poinformujemy Cię, gdy produkt będzie dostępny.
Scroll to Top