Darmowa dostawa na terenie Polski przy zakupach od 69

czuczu_cover_straz_pozarna_01

Ciekawostki o straży pożarnej dla dzieci – część pierwsza

W CzuCzu przygotowaliśmy ostatnio wyjątkowy zestaw edukacyjny dla przedszkolaków: Puzzle Tak działa straż pożarna. Duża układanka ma 40 elementów, 32 obrazki do dokładania (aby sprawdzić spostrzegawczość i refleks) oraz plakat pełen wiedzy o straży pożarnej. Odpowiadamy w nim na wyjątkowo ważne pytania, między innymi: “Co słychać w remizie?”, “Czy strażacy naprawdę zjeżdżają na rurze?”, “Czy jeżdżą pomagać kotom na drzewach?”. Odpowiedzi stworzone we współpracy ze strażakami są na tyle interesujące i ważne, że przedstawiamy je tutaj. Poznajcie ciekawostki dla dzieci o straży pożarnej, tu znajdziecie kolejną część >>.

Jak wezwać pomoc?

Jeśli jesteś świadkiem groźnego zdarzenia, na przykład pożaru, szybko odejdź w bezpieczne miejsce i zawołaj osoby dorosłe. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo starszego, zadzwoń na jeden z numerów alarmowych: 112 lub 998.

  • Najważniejsze jest jak najszybsze podanie adresu i wytłumaczenie, co się stało. Słuchaj dyspozytora i odpowiadaj na pytania. Koniecznie stosuj się do poleceń. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy, poczekaj na pozwolenie. 
  • Pamiętaj: Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze! Nigdy nie wracaj po nic ani po nikogo do pożaru. Ratowaniem zajmują się strażacy.

Straż pożarna w Polsce

Czy wiesz, że Państwowa Straż Pożarna (PSP) zatrudnia około 30 tysięcy zawodowych strażaków? Dbają o nasze bezpieczeństwo każdego dnia. W mniejszych miejscowościach działają Ochotnicze Straże Pożarne (OSP), które składają się z lokalnych mieszkańców mających podstawowe przeszkolenie. Na co dzień normalnie pracują, a gdy zawyje syrena, biegną do swojej jednostki, zakładają ubrania ochronne i wyjeżdżają do akcji. Dodatkowo w Polsce działają również jednostki wojskowe oraz zakładowe, na przykład w portach, na lotniskach, w różnych fabrykach – wszędzie tam, gdzie jest podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru. Niektórzy strażacy nie wyjeżdżają do akcji, lecz pracują w biurze. Dbają między innymi o to, aby ich kolegom nie zabrakło specjalistycznych ubrań i sprzętu.

Co robią strażacy, gdy czekają na wezwanie?

  • Dyżur trwa całą dobę, czyli 24 godziny. Następnie strażacy mają 48 godzin odpoczynku. Po przybyciu do jednostki o 7 rano przebierają się w mundury, tzw. koszarówki, i zaczyna się służba. Nikt się nie nudzi ani nie próżnuje.
  • Strażacy szkolą się, zdobywając i poszerzając swoją wiedzę, trenują – w jednostkach są miejsca do ćwiczeń – dbają o porządek wokół siebie (jeśli chcesz być jak strażak, sprzątaj w swoim domu), czyszczą i konserwują sprzęt, myją wozy, sprawdzają nowe budynki w rejonie. A do tego ćwiczą przyjazd i dokonują próbnych ewakuacji.
  • Podczas dyżuru cały czas czuwają i są gotowi do wyjazdu!

Co robią strażacy?

  • Przede wszystkim gaszą pożary i pomagają, kiedy zdarzy się wypadek.
  • Wyjeżdżają do różnych zdarzeń zwanych miejscowymi zagrożeniami. Biorą udział w akcjach wysokościowych i na wodzie, usuwają przeszkody z dróg (np. połamane drzewa lub rozlany olej) i agresywne owady, pomagają kotkom i innym zwierzętom.
  • Pracują podczas klęsk żywiołowych, takich jak powodzie lub wichury.
  • Są ogromnym wsparciem dla pogotowia ratunkowego. Zostali przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy i potrafią też opatrywać rany i oparzenia.
  • Przeprowadzają różnego rodzaju ćwiczenia, szkolenia dla dzieci.
  • Sprawdzają, czy nowe budynki są chronione przed ogniem.

Jak wygląda powiadomienie o akcji?

  • Włączają się światła alarmowe i wyświetlany jest numer wozu, co jest widoczne w całej jednostce. Dyspozytor, który jest cały czas przy telefonie i komputerze (zbiera informacje o potrzebnej pomocy), ogłasza i zapowiada wyjazd, podając, który wóz, dokąd i z jakiego powodu musi jechać, oraz włącza dzwonki alarmowe.
  • Strażacy pędzą do garażu (jeśli są na wyższych piętrach – zjeżdżają na ześlizgu), przebierają się w specjalne stroje, zakładają hełmy, udają do wozu i ruszają do akcji! Dzieje się to naprawdę błyskawicznie.
  • Od momentu ogłoszenia alarmu do wyjazdu mija niecała minuta.

 

Dołącz do listy oczekujących Zostaw nam swój poprawny adres e-mail poniżej. Poinformujemy Cię, gdy produkt będzie dostępny.
Scroll to Top