Darmowa dostawa na terenie Polski przy zakupach od 69

czuczu_cover_straz_pozarna_cz.2

Ciekawostki o straży pożarnej dla dzieci – część druga

W zestawie Puzzle Tak działa straż pożarna stworzonym z myślą o ciekawych świata przedszkolakach znajdziecie puzzle (40 elementów), 32 obrazki do dokładania oraz plakat pełen wiedzy. Poznajcie zamieszczone na nim ciekawostki o pracy i działaniu straży pożarnej. Część druga przed nami, pierwszą znajdziecie tutaj>>.

Czy strażacy naprawdę zjeżdżają na rurze?

TAK! Jest to zdecydowanie szybsze i bezpieczniejsze niż zbieganie po schodach, szczególnie w przypadku większej grupy ludzi. Ta rura nazywana jest ześlizgiem.

Gaśnice

Gaśnice to przenośne sprzęty służące do gaszenia ognia. Wszystkie przedszkola, szkoły, szpitale, biura, sklepy i inne miejsca pracy muszą być w nie wyposażone. Są różne typy gaśnic. Proszkowe służą do gaszenia płonących sprzętów, nawet podłączonych do prądu, wodne pozwalają ugasić drewno, a śniegowe – różnego rodzaju ciecze palne, na przykład benzynę. Pamiętaj, że pożary mogą gasić tylko osoby dorosłe. Dzieciom nie wolno tego robić.

Hydrant

Hydrant to specjalne urządzenie, przez które pobiera się wodę z sieci wodociągowej. Przyczepia się do niego wąż strażacki i napełnia zbiorniki w wozach. Aby odkręcić hydrant, trzeba skorzystać ze specjalnego klucza. Hydranty zewnętrzne ustawiane są wzdłuż ulic w miejscach, do których wozy strażackie mogą łatwo dojechać. Spróbuj znaleźć jakiś podczas kolejnego spaceru. Wewnątrz budynków, w korytarzach, przy wejściach oraz wyjściach ewakuacyjnych, stosowane są tak zwane hydranty wewnętrzne (to takie duże czerwone szafki).

Kto może pracować w straży pożarnej?

Obywatele polscy, mężczyźni i kobiety, po odpowiednim przeszkoleniu i zdaniu testów sprawnościowych lub ukończeniu szkoły pożarniczej. Strażacy dbają o swoją kondycję: muszą być silni i wytrzymali, odważni, mieć dużą wiedzę i umieć szybko podejmować decyzje. Badania lekarskie i testy sprawnościowe są regularnie powtarzane, aby upewnić się, że wszyscy są w formie.

Testy sprawnościowe strażaków – sprawdź się!

BIEG PO KOPERCIE: Wyobraź sobie kształt koperty – prostokąt z 4 rogami i punktem w środku. Test polega na szybkim bieganiu pomiędzy nimi, do przodu i do tyłu. Liczy się zwinność, wytrzymałość i prędkość.

BEEP TEST: To doskonały sposób na sprawdzenie wytrzymałości. Polega na tym, że wiele razy przebiega się dystans 20 metrów. Rusza się na sygnał i należy dobiec do mety, zanim zabrzmi on ponownie. Łatwe? Trzeba dodać, że przy kolejnych próbach ma się coraz mniej czasu.

DRĄŻEK: To dobrze znane ćwiczenie, które tylko wygląda na proste! Zwisając swobodnie (nogi nie mogą dotykać podłoża), należy podciągnąć się na rękach tak, aby broda znalazła się ponad drążkiem. Należy to zrobić jak najwięcej razy.

Co możesz zrobić, by pomagać strażakom?

Każdy z nas może być bohaterem, a dbanie o wspólne bezpieczeństwo polega na przestrzeganiu prostych zasad na co dzień. Strażacy podpowiadają, co można zrobić, aby im pomóc:

  • Pamiętaj, że z ogniem mogą obchodzić się tylko osoby dorosłe! Zapałki, świeczki, zapalniczki i fajerwerki to nie zabawki. Dzieciom nie wolno z nich korzystać!
  • Nie używaj, a najlepiej w ogóle nie dotykaj żadnych urządzeń elektrycznych bez wiedzy opiekunów.
  • Przypominaj rodzicom, aby nie zostawiali urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu, gdy się z nich nie korzysta np. ładowarki do telefonu.
  • Przed wyjściem z domu razem sprawdźcie, czy kuchenka i piekarnik są wyłączone.
  • Weź udział w szkoleniach i ćwiczeniach prowadzonych przez strażaków i staraj się ich uważnie słuchać.
  • Zwróć uwagę na znaki ewakuacyjne (zielone tło) i przeciwpożarowe (czerwone tło) wokół Ciebie i dowiedz się, co oznaczają.
Dołącz do listy oczekujących Zostaw nam swój poprawny adres e-mail poniżej. Poinformujemy Cię, gdy produkt będzie dostępny.
Scroll to Top