Darmowa dostawa na terenie Polski przy zakupach od 190

kontrasty dla dzidziusia

Jak się bawić z niemowlakiem?

Czy wiesz, jak widzi noworodek?

Noworodek patrzy na świat tak, jakby miał przed sobą zaparowaną szybę: wszystko postrzega w odcieniach szarości, gdyż jedynymi rozpoznawalnymi przez niego kolorami są czerń i biel.

  • Pole widzenia noworodka jest znacznie węższe niż osoby dorosłej; patrzy niczym przez dziurkę od klucza, co ma go chronić przed nadmiarem bodźców;
  • mięśnie jego gałek ocznych są jeszcze bardzo słabe, dlatego najlepiej widzi przedmioty znajdujące się w odległości 2O-25 cm od nasady nosa (to tyle, ile wynosi odległość od twarzy trzymającej go w ramionach mamy);
  • niemowlę przyswaja sobie kształty i barwy stopniowo, zgodnie z tempem rozwoju jego zmysłu wzroku; po bieli i czerni zaczyna rozpoznawać kolory czerwony i żółty;
  • biały, czerwony i żółty to ulubione kolory niemowlaków, dlatego lubią, gdy mama maluje paznokcie lub usta na czerwono, a tata nosi żółtą koszulkę; na tych barwach koncentrują wzrok, stymulując w ten sposób swój układ nerwowy.

Nigdy nie jest za wcześnie na wspólne odkrywanie świata!

Noworodek przychodzi na świat z ok. 2OO miliardami komórek nerwowych, w ciągu życia liczba tych komórek zmniejsza się o połowę, ale zwielokrotnia się ilość połączeń między nimi. Najważniejsze połączenia w mózgu człowieka powstają w bardzo wczesnym okresie jego życia, dlatego dzięki odpowiednim działaniom możemy wspierać rozwój układu nerwowego dziecka już krótko po narodzinach. Proces powstawania połączeń między komórkami można zintensyfikować poprzez dostarczanie dziecku odpowiednich bodźców zmysłowych, m.in. wzrokowych, dlatego oglądanie kontrastowych ilustracji ma korzystny wpływ na rozwijający się mózg. Spostrzeganie, które ćwiczone jest podczas zabaw z książeczkami obrazkowymi, jest jednym z podstawowych etapów kształtowania się inteligencji oraz zdolności komunikacji, ma także znaczący wpływ na rozwój ruchowy.

Poznaj obrazkowe książeczki kontrastowe od Czuczu!

Obrazkowe książeczki powstały z myślą o rodzicach, którzy chcą aktywnie wspomagać swoje maluchy w rozwoju. Kontrastowe ilustracje, dostosowane do poziomu percepcji najmłodszych niemowląt, pozwalają kształtować inteligencję wizualno-przestrzenną, a także poznawać granice przedmiotów, co za jakiś czas ułatwi chwytanie i przemieszczanie się. Wspólna zabawa z rodzicem buduje więź i bliskość, pomaga maluchowi poznać otaczający go świat, a także przygotowuje do nauki mówienia.

Jak korzystać z kontrastowej książeczki obrazkowej?

Przesuwaj kartę przed oczami dziecka z góry na dół, z prawa do lewa, przybliżaj ją i oddalaj, ruch powinien być powolny i płynny; ćwiczycie w ten sposób umiejętność podążania wzrokiem za przedmiotem, a zatem koncentrację, skupianie uwagi, oraz wyrabiacie siłę mięśni oczu. Pokazuj dziecku książeczkę z niewielkiej odległości, najlepiej ok. 25 cm. Zawieś książeczkę przy łóżeczku, wózku lub na karuzeli, najlepiej z prawej lub lewej strony, nie nad główką leżącego niemowlęcia. Opowiadaj dziecku o tym, co przedstawia dany obrazek albo ułóż krótką historyjkę ilustrowaną kartami; mówienie do dziecka buduje więź między wami. Możliwości zabawy jest wiele, ogranicza je tylko wyobraźnia opiekuna oraz dziecka. Ważne, aby porę zabawy dostosować do rytmu dnia niemowlęcia – powinno być wyspane, przewinięte i najedzone. Zobacz kolekcję kart oraz książeczek dla niemowląt od CzuCzu.

 

 

 

Dołącz do listy oczekujących Zostaw nam swój poprawny adres e-mail poniżej. Poinformujemy Cię, gdy produkt będzie dostępny.
Scroll to Top