Bałtyk to bardzo ciekawe morze, w którym można spotkać mnóstwo fascynujących zwierzaków. Oprócz ryb, mieszkają tu foki, krewni delfina, a nawet rekordowo wielkie meduzy. Poznajcie je bliżej!
Ryby, które można spotkać w Bałtyku
Pewnie potraficie wymienić przynajmniej kilka gatunków ryb, które można spotkać w Morzu Bałtyckim. Dorsz bałtycki to jedna z najbardziej znanych ryb zamieszkujących Bałtyk, obecnie jednak jest go w morzu coraz mniej. Ma charakterystyczne wąsiki przy pyszczku oraz białą, łukowatą linię biegnącą wzdłuż boków. Flądra lubi leżeć na dnie na jednym boku. Ze względu na jej maskujący kolor bardzo trudno ją wtedy wypatrzyć. Turbot to niemal zupełnie okrągła ryba. Jest asymetryczna: połowy jej ciała różnią się od siebie, bo jedna z nich rośnie szybciej. Dlatego ryba pływa na boku i ma dwoje oczu tylko po jednej stronie. Aby uniknąć ataku drapieżników, wiele ryb żyje w ogromnych grupach nazywanych ławicami. Jedne z największych ławic na świecie tworzą śledzie. Naukowcy obserwowali grupy śledzi atlantyckich liczące miliony ryb!
Poznajcie bliżej mniej znane gatunki ryb bałtyckich! Uciekająca belona potrafi wyskakiwać ponad powierzchnię wody. Jej ości są zielone. Po grecku „belona” znaczy igła. Wężynki to rybki, które wyglądają jak wstążki. To kuzynki koników morskich. Lubią chować się w morskich zaroślach, a chwytnymi ogonkami trzymają się podwodnych roślin. Kur diabeł uchodzi za wyjątkowo brzydką rybę. Nie ma łusek, za to jego duża głowa pokryta jest kolcami. Gdy wyciągnie się go z wody, wydaje dźwięki. Lisica w morzu? To ryba! Ma dużą głowę z licznymi wąsikami na brodzie, którymi szuka pożywienia, a jej jej ciało pokrywa mocny pancerz.
Bałtyckie ssaki
Morświn to kuzyn delfina. Jest mniejszy, ma krótszy pyszczek, nie lubi wyskakiwać z wody i jest bardzo bojaźliwy. Trudno go spotkać. Naukowcy szacują, że w Bałtyku żyje tylko kilkaset tych ssaków. Przed Akwarium Gdyńskim możecie zobaczyć pomnik morświna.
W Bałtyku żyją 3 gatunki fok: szara, pospolita oraz obrączkowana. Na lądzie foki poruszają się dość niezgrabnie, ale za to są doskonałymi pływakami. Zwykle nurkują od 4 do 10 minut. Jeśli będziecie mieć szczęście, może uda wam się je spotkać na plaży. Jednak nie należy się do nich zbliżać. Wszystkie foki występujące w Bałtyku są objęte ochroną. To płochliwe zwierzęta i trzeba im zapewnić spokój. Niektóre foki mają przyczepione specjalne nadajniki, dzięki którym naukowcy śledzą ich wędrówki. Trasy fok można podejrzeć na stronie internetowej Fokarium w Helu.
Inne zwierzęta bałtyckie
Meduzy to potoczna nazwa morskich zwierząt – krążkopławów. Pewnie znacie ich przedstawicieli, chełbie modre. Ciało chełbi jest galaretowate i przejrzyste, niemal w całości składa się z wody. Jeżeli byliście nad morzem, prawie na pewno je widzieliście. Natomiast niewiele osób wie, że w Bałtyku niezwykle rzadko można spotkać największą meduzę na świecie. Średnica ciała bełtwy festonowej to najczęściej pół metra, ale może ona osiągnąć nawet dwa metry. Bełtwa ma mnóstwo długich, drobnych czułków. Gdy ją spotkamy, nie należy jej dotykać! Jej jad wywołuje bolesne poparzenia.
Krab wełnistoręki nazywa się tak, bo jego szczypce wyglądają, jakby miały futerko. Pochodzi z Azji, najprawdopodobniej dotarł do Bałtyku przyczepiony do kadłubów statków. Bałtyckie krewetki to niewielkie skorupiaki, które są aktywne głównie nocą. Ich ciała są przezroczyste. Pąkle to malutkie skorupiaki. Ich dzieci, czyli larwy, pływają, ale dorosłe osobniki przyczepiają się na stałe do podłoża. Możecie zobaczyć ich pancerzyki przyklejone do morskich kamieni, drewna, muszli czy burt statków.
Omułki są bardzo pożyteczne. Grupy tych małży przyczepiają się do kamieni lub innych twardych powierzchni na dnie i stale filtrują wodę. W ten sposób ją oczyszczają. Chętnie zbierane na plaży białawe muszelki z charakterystycznymi rowkami należą do małża: sercówki pospolitej. Nereidy różnokolorowe to pierścienice – krewne dżdżownic. Występują w płytkich wodach. Mieszkają w wygrzebanych przez siebie tunelach w piasku.
To nie wszystko! Mewy, rybitwy, kormorany, łabędzie, kaczki – nad Bałtykiem żyje wiele gatunków ptaków. Niektóre z nich, aby złowić rybę, nurkują pod wodą.
Poznajcie więcej morskich tajemnic. Wszystkie ciekawostki zebraliśmy na plakacie dołączonym do Puzzli obserwacyjnych Bałtyk.