Zaglądamy do pokoi i kącików dziecięcych zaprzyjaźnionych przedszkolaków, aby podpatrzeć, co lubią i czym bawią się czterolatki. Pytamy ich rodziców o podpowiedzi i pomysły na to, jak stworzyć kreatywną przestrzeń dla dziecka, która pozwala mu na zabawę, naukę i odpoczynek.
Co powinno się znaleźć w pokoju przedszkolaka?
Jak urządzić funkcjonalny pokój dla przedszkolaka? Przede wszystkim miejsce musi być bezpieczny i podobać się lokatorowi. Nawet na niewielkiej powierzchni da się wyczarować piękne i wygodne miejsce. Zobacz wskazówki zaprzyjaźnionych rodziców na urządzenie pokoju dziecka. Co jest w nim niezbędne?
- Wygodne łóżko, w którym oprócz dziecka znajdzie się miejsce dla misiów, piesków, rakiet, dinozaurów i innych ulubionych przytulanek i zabawek. Możecie od razu zaplanować miejsce dla gości.
- Stolik lub pierwsze biurko, przy którym dziecko będzie mogło oddawać się twórczej zabawie. Zadbaj o właściwe oświetlenie i o to, by dziecko podczas pracy miało prawidłową postawę, a rozlanie farb czy rozsypanie brokatu było łatwe do uprzątnięcia.
- A może udostępnicie dzieciom kawałek ściany? Można go pomalować farbą tablicową, by umożliwić małym artystom wielokrotne rysowanie i zmazywanie.
- Przestrzeń do zabawy na podłodze – wielkoformatowe puzzle, kolorowanki, klocki, taniec, teatrzyk – jest mnóstwo zabaw, dla których to wymarzone miejsce.
- Szafki i półki – muszą być bezpieczne i z łatwym dostępem dla dzieci, co umożliwi segregowanie i przechowywanie wszelkich zabawek, książek i skarbów. Dzięki temu już od najmłodszych lat możecie uczyć dziecka utrzymywania porządku i odkładania wszystkiego na miejsce.
- Zabawy sportowe w pokoju? Jeśli tylko jest na to miejsce, zamontujcie drabinki, huśtawkę lub hamak i dodajcie inne sprzęty, które sprawdzają się w domowych warunkach.
- Kuchenka, domek dla lalek, wigwam… A może dziecko widziało u znajomych wyjątkowo ciekawą lampę, łapacz snów, albo ciekawe naklejki na ścianę? Wspólnie wybierzcie wymarzone elementy wyposażenia pokoju.
Zabawki w pokoju przedszkolaka
Gdy meble już są, a dywan czeka, by stać się areną twórczych zabaw, pościel z ulubionym motywem utuli do snu, czas wyposażyć wnętrze w ulubione książki, dekoracje i mądre zabawki. Przeczytajcie, co o ulubionych zabawkach, które znajdziemy na półkach przedszkolaków, opowiadają zaprzyjaźnieni rodzice!
„Nie wyobrażam sobie pokoju dziecka bez książek, gier i puzzli. Świadomie wyeliminowaliśmy interaktywne grające zabawki, komputer i tablet. Zamiast tego wolimy zaprosić przyjaciół i kuzynostwo”, mówi Ola, mama półtorarocznej Idy i 4-letniej Łucji. „Dziewczyny coraz więcej się razem bawią. Zabawy oczywiście wymyśla i nadzoruje Łucja, na przykład układa puzzle, a Ida, która chce jej we wszystkim towarzyszyć, dokłada na planszę figurki. Albo burzy układanki”.
„Synowie uwielbiają różne zabawki konstrukcyjne. W ich pokoju królują klocki, gry strategiczne i książki. Planujemy jeszcze zbudowanie drabinki gimnastycznej. Każdy z synów ma swoje półki na książki i swoje dzieła oraz pudełka na ulubione zabawki. Uczymy chłopców, by dbali o porządek i to działa. Oczywiście do momentu, w którym wyciągną klocki czy puzzle”, śmieje się Szymon, tata Pawła (7 lat) i Piotrka (4 lat). „Lubimy kreatywne zabawki, którymi można się bawić w większym gronie. Sam chętnie dołączam do zabawy”.
„Kredki, farby, plastelina, koraliki – moja córka uwielbia wszystko, co kreatywne! Dostała od dziadka skrzyneczkę na śrubki, w której segreguje koraliki i cekiny”, zdradza Monika, mama Igi. „Na ścianie wisi plakat z Puzzli obserwacyjnych Kosmos i własnoręcznie namalowane obrazki, a na stole panuje bałagan, to znaczy artystyczny nieład”.
Mądre zabawki – pomysł na prezent na urodziny dla 4-latka
Dopytaliśmy oczywiście o ulubione puzzle i, co więcej, podejrzeliśmy dzieciaki podczas zabawy (stąd z pierwszej ręki wiemy, jakie zabawki dla 4-latka czy 4-latki sprawdzają się jako trafiony prezent!).
Zobaczcie, jak Pola (4 lata) układa Puzzle Mapa Świata Zwierzęta. Zapytana o ulubione zwierzęta, od razu wymienia mieszkańców Afryki: słonie, lwy, żyrafy, zebry. Do puzzli dołączony jest plakat pełen ciekawostek o zwierzakach (wiecie, czy zebra jest biała w czarne czy czarna w białe paski?) oraz figurki, które pomagają zapamiętać, kto skąd pochodzi (wiemy, że tygrysy mieszkają w Azji, a nie Afryce) i przede wszystkim inspirują do mnóstwa fantastycznych zabaw.
Elena (4 lata) uwielbia puzzle i już od dawna znakomicie radzi sobie z wieloelementowymi układankami. Ostatnio dostała w prezencie edukacyjne Duuuże puzzle Moje ciało. „Ona się świetnie bawi, a ja przy okazji mogę ją nauczyć czegoś nowego”, dodaje Emilia, mama Eleny. „W nowych puzzlach najbardziej lubi to, że można je układać po swojemu”.
Duuuże puzzle Moje ciało, Puzzle kreatywne Roboty oraz Układam Pociągi są wyjątkowe, ponieważ można je układać w dowolny sposób – wszystkie elementy pasują do siebie. Co więcej, część z nich jest dwustronna. Zabawa z nimi inspiruje do twórczej swobody i inspiruje do pogłębiania ulubionych tematów. „To, co lubię w tych puzzlach to to, że zamieniają pokój dzieci w prawdziwy warsztat”, mówi Szymon o zabawach synów i ich przyjaciół. „Sam nie wiem, skąd oni mają tyle pomysłów, po prostu cieszę się, że udało nam się stworzyć miejsce, w którym takie zabawy codziennie się odbywają”.