Różnorodne gry planszowe, karcianki, loteryjki, gry pamięciowe i mnóstwo innych rodzajów gier dla dzieci mają wspólny mianownik: pozwalają na spędzanie razem wartościowego czasu, wspierają więź między rodzicami i dziećmi, oraz pozwalają uczyć się mnóstwa nowych rzeczy w pełen radości sposób. Znajdźcie ulubioną grę dla siebie i waszego dziecka i spędzajcie razem wyjątkowy czas na zabawie!
Najlepsze gry edukacyjne dla najmłodszych dzieci
Czy wiesz, że możesz zagrać już z maluchem? Pierwsze edukacyjne gry dla półtoraroczniaka, 2-latka czy 3-latka musza być oczywiście dostosowane do wieku: mieć atrakcyjne dla dzieci ilustracje o odpowiednim poziomie szczegółowości i kolorystyce, niewielką liczbę elementów i przede wszystkim bardzo proste reguły. Co ważne, nie wymagajmy od maluchów, aby się do nich stosowały! Mają mnóstwo czasu, by nauczyć się, jak się gra we właściwy sposób. Na początek po prostu bawcie się razem na różne sposoby, wykorzystując elementy gry, wprowadzając własne zasady i modyfikując je na bieżąco.
Na przykład, klasyczna gra w CzuCzulotto polega na tym, by gracze spośród zakrytych żetonów wyszukali te, które pasują do ich tabliczki. Gra rozwija pamięć i spostrzegawczość. Natomiast maluch może dostać jedną tabliczkę i dokładać do niej kółeczka spośród niewielkiej liczby wybranych i odkrytych elementów. To doskonały sposób na trenowanie koordynacji ręka-oko i uważności oraz poznawanie nowych słów, na przykład nazw zwierząt czy kolorów.
Podobnie gra w memory – maluchy uwielbiają wyszukiwanie dwóch takich samych obrazków spośród wielu odkrytych elementów. Możecie to robić na czas! Pozwól maluchowi wygrywać i pomagaj mu, jeśli tego potrzebuje. Aby sprawdzić jego czujność i wywołać jeszcze więcej śmiechu, możesz specjalnie się mylić! Ważne, żeby wspólne rozgrywki kojarzyły się dziecku z radością i fajnym pomysłem na spędzanie czasu.
Zabawy ze starszakami – edukacyjne gry dla przedszkolaków
Im starsze dziecko, tym łatwiej mu opanować reguły gry i stosować się do nich. Nasze gry, nawet te, które powstały z myślą o maluchach, są tak naprawdę bardzo wszechstronne i rosną razem z dziećmi. Dlatego z powodzeniem nadają się dla 4-, 5- czy 6-latka. Co więcej, do wspólnych rozgrywek z młodszym rodzeństwem często dołączają starszaki i dorośli – to znakomite gry rodzinne. Dziecko w wieku przedszkolnym coraz lepiej radzi sobie również z emocjami wynikającymi z przegranej – każda partyjka to doskonała okazja do rozmów o uczuciach i tym, jak sobie z nimi radzić.
Starszaki coraz więcej wiedzą, potrafią i są gotowe na nowe wyzwania. Zagraj z przedszkolakiem w memory lub domino, stosując się do wspólnie ustalonych zasad. Możesz go wspierać, pozwalając mu wygrać, choć bardzo szybko może się okazać, że w ogóle nie jest to konieczne! Nasza redakcyjna koleżanka często gra z dziećmi w memorki. Bardzo to lubi, tylko – jak podkreśla – gra ma jedną wadę: w rozgrywkach rodzice kontra dzieci praktycznie zawsze wygrywają dzieciaki, wbrew chęciom dorosłych!
Zobaczcie, jak wszechstronna jest bardzo lubiana gra domino! Dla maluchów to układanka: mogą po prostu łączyć dwa lub więcej elementów, dobierając pasujące ilustracje. Starsze dzieci mogą stopniowo poznawać zasady gry i zagrać w obrazkowe domino. Klasyczne domino, podczas którego łączone są elementy o takiej samej liczbie oczek, to propozycja dla jeszcze starszych dzieci, które już zaczynają liczyć – to doskonały sposób na wspieranie nauki liczenia.
Nowy wymiar edukacyjnej zabawy: własna gra planszowa!
Odpowiednio dobrana tematyka gier pozwala poszerzać zainteresowania i inspiruje do zdobywania nowych wiadomości. Gry wspierają koncentrację, logiczne i strategiczne myślenie, cierpliwość. Co więcej, jak zwykle zachęcamy was do bycia kreatywnym. Twórzcie własne reguły, bawiąc się ulubionymi grami lub… stwórzcie własną grę planszową! Zobaczcie, że przy odrobinie fantazji, w łatwy sposób możecie stworzyć swoją planszówkę.
Planszowe gry edukacyjne z puzzli: przygotujcie pionki, kostki i ułóżcie ulubione puzzle. Niech posłużą jako plansza, po której będziecie się poruszać według ustalonych reguł. Możecie wykorzystać Duuuże puzzle Alfabet lub Puzzle z dziurką pociąg do liczenia i przemienić je w gry uczące literek lub cyferek.
Nauka i zabawa w jednym – gry edukacyjne dla ucznia
Starsze dzieci nie tylko więcej potrafią, umieją stosować reguły gry, ale też doskonale wiedzą, co lubią. Uczniom warto podsuwać zabawki, które w interesujący sposób wspierają zainteresowania oraz zdobywanie i utrwalanie szkolnej wiedzy. Ważne jest również pokazanie, że fajna zabawa jest możliwa bez komputera czy telefonu, a wiedza daje moc!
Traktujemy uczniów z powagą i szacunkiem, Gry edukacyjne Xplore Team to seria gier karcianych stworzonych dla dzieci w wieku szkolnym. Ponieważ poziom trudności pytań jest zróżnicowany, gry edukacyjne mogą być odpowiednie już dla pierwszoklasisty i 8-latka. Popularna i lubiana tematyka, mnóstwo pytań oraz możliwość tworzenia własnych reguł to fantastyczny pomysł na grę z przyjaciółmi, rodzicami (uwaga! Dorośli często przegrywają), lub samodzielną zabawę, która uczy w pasjonujący sposób.
Jesteście gotowi na wspólne rozgrywki? Które gry edukacyjne wybieracie dla siebie i swoich dzieci? Powodzenia!