Spędzacie wakacje nad naszym morzem? Dowiedzcie się o nim więcej. Przygotowaliśmy ciekawostki o Bałtyku dla dzieci. Podpowiadamy: przeczytane na plaży zostaną lepiej zapamiętane!
Morze Bałtyckie jest prawie w całości otoczone lądem. Obecnie łączy się z Morzem Północnym przez wąskie i płytkie Cieśniny Duńskie. Jest najmniej zasolonym morzem świata. Nad Bałtykiem leży 9 państw: Polska, Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa i Rosja. To niewielkie morze, ale bardzo ciekawe i pełne fascynujących mieszkańców. Poznajcie niektórych z nich i odkryjcie część morskich tajemnic!
Latarnie morskie nad Bałtykiem, bursztyny… i wraki statków
Latarnie wysyłają znaki świetlne, radiowe lub dźwiękowe żeglującym w okolicy statkom. Pomagają w ten sposób w nawigacji, czyli wytyczaniu właściwej drogi do celu. Pierwszymi znakami nawigacyjnymi były rozpalane na brzegu morza ogniska. Na polskim wybrzeżu możecie zwiedzić 17 latarni morskich. 15 z nich nadal działa. Najwyższa znajduje się w Świnoujściu.
Miliony lat temu na terenie obecnego morza rosły drzewa iglaste. Bursztyny powstały z ich żywicy. Największy znaleziony bursztyn bałtycki waży prawie 10 kg! Można go obejrzeć w Muzeum Przyrodniczym w Berlinie.
Na dnie Bałtyku leży mnóstwo wraków z różnych okresów historycznych. Szacuje się, że może ich być nawet 3 tysiące! Są one chętnie eksplorowane przez nurków. Wiele nadal czeka na swoich odkrywców.
Glony i rośliny bałtyckie
Fitobentos to rośliny porastające morskie dno. W Bałtyku należą do nich glony oraz trawa morska. Glony morskie to rośliny żyjące w wodzie. Ze względu na kolor dzielą się na zielenice, brunatnice i krasnorosty. Zielenice potrzebują najwięcej światła, dlatego spotykamy je w płytszych, przejrzystych wodach. Głębiej występują brunatnice i krasnorosty (nazwa również pochodzi od koloru – mają dużo czerwonego barwnika). Niektóre glony przyczepiają się do dna, inne swobodnie dryfują w toni.
Morszczyn pęcherzykowaty to łatwy do rozpoznania glon. Charakterystyczne pęcherzyki wypełnia powietrze, dzięki czemu roślina unosi się w wodzie. Morszczyn pokryty jest śluzem, który chroni go przed wysychaniem, dlatego może przeżyć bez wody kilka dni. Glon ten to pożywienie i jednocześnie schronienie dla małych ryb.
Trawa morska sprawia, że dno wygląda jak podwodna łąka. Rośnie płytko pod powierzchnią wody, gdzie dociera dużo promieni słonecznych.
Dbajmy o nasze morze!
Czy to meduza czy… torba foliowa? Widzisz porzucone stare sieci rybackie i pozostałe ślady działalności człowieka? Niestety, w morzu i na plażach znajduje się mnóstwo śmieci. To duże zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin. Pamiętajmy o prostych rzeczach: posegregowane odpadki wrzucamy do odpowiednich kontenerów (a nie do wody!). Sprzątajmy po sobie na plaży i zwracajmy uwagę innym, aby dbali o przyrodę.
Dowiedzcie się więcej o zwierzętach z Morza Bałtyckiego. Ciekawostki znajdziecie na edukacyjnym plakacie dołączonym do Puzzli obserwacyjnych Bałtyk.