Co to jest motoryka? Pod tym szerokim pojęciem kryje się ogólna sprawność ruchowa i wszelkie czynności, do których wykonywania niezbędny jest ruch ciała. Motoryka duża to umiejętności związane z ruchem ciała w przestrzeni: stanie, chodzenie, bieganie, schylanie się itd. Motoryka mała to umiejętności związane z chwytaniem i manipulowaniem przedmiotami. Mówiąc w skrócie, to sprawność dłoni i palców.
Rozwój małej i dużej motoryki u dzieci
Pamiętajcie, że:
- dzieci rozwijają się w sposób wszechstronny, czyli jednocześnie doskonalone są umiejętności i kompetencje w różnych obszarach: ruchowym, poznawczym, emocjonalnym społecznym;
- etapy rozwoju w danym obszarze następują po sobie w określonej kolejności, a zdobywanie kolejnych umiejętności stanowi bazę pod rozwój przyszłych. Przykładowo, aby biegać, maluch musi najpierw nauczyć się stać i chodzić;
- możesz wspierać naturalny rozwój dziecka dzięki odpowiednim zabawom, dostosowanym do wieku. To wyjątkowo dobra wiadomość: nauka przez zabawę jest najprzyjemniejsza i najbardziej skuteczna!
Zabawki do ćwiczenia małej motoryki dla dzieci
Jak wspierać rozwój małej motoryki u 2-latka i 2-latki? Bawcie się jak najwięcej i doskonalcie codzienne czynności: chwytajcie różne przedmioty, uczcie się jeść widelcem i łyżką, myjcie zęby i czeszcie się, ściskajcie zabawki, podejmijcie pierwsze próby rysowania (maluch może jeszcze trzymać kredkę w całej dłoni i wykonywać zamaszyste ruchy ręką!), budujcie zamki z piasku, gotujcie razem (oczywiście maluchowi daj bezpieczne zadania dostosowane do wieku), układajcie klocki, łączcie puzzle, przekładajcie elementy…
Zachęcaj dziecko do różnorodnych aktywności i postaw na cierpliwość! Pamiętaj, że doskonalenie nowych umiejętności to długofalowy proces, ale praktyka naprawdę czyni mistrza. Weź pod uwagę, że maluchowi nie zawsze uda się zrealizować plan i mogą zdarzyć się momenty frustracji. To naturalne! Bądź przy dziecku i pomóż mu radzić sobie z niepowodzeniami i pojawiającymi się w związku z nimi emocjami.
Ze starszakami kontynuujcie ulubione zabawy i wprowadźcie nowe, coraz trudniejsze, wymagające większej precyzji. Lepcie z plasteliny, rysujcie i malujcie, także palcami i kredą, przenoście koraliki – doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne. Podczas rysowania i pierwszych prób pisania zwróć uwagę, by dziecko miało prawidłową postawę i prawidłowo trzymało kredkę czy ołówek. Dopilnuj, by łokieć leżał na stole, a stanowisko pracy było dobrze oświetlone. Dobre nawyki zaprocentują w przyszłości! Im starsze dziecko, tym łatwiej może łączyć coraz mniejsze puzzle.
Zabawki poprawiające koordynację ruchową
- Podsuwajmy dzieciakom zabawki, które są dopasowane do wieku i umiejętności. Co to znaczy? Zabawa z nimi nie jest za trudna, aby ich nie zniechęcić. Nie jest też zbyt łatwa, aby nie było zbyt nudno. Wreszcie, liczy się nie tylko forma, jakość wykonania i bezpieczeństwo, ale też temat.
- Puzzle doskonalą małą motorykę i koordynację ręka-oko – liczy się nie tylko sprawność samej ręki, ale też oczu i tego, jak wzrok kontroluje wykonywanie czynności. Co więcej, zabawa z układankami to też doskonałe ćwiczenie dużej motoryki – można je układać na podłodze, chodzić pomiędzy nimi i schylać się, bawić się w udawanie przedstawionych na ilustracjach zwierzątek, pojazdów lub innych przedmiotów. To niewyczerpane źródło wszechstronnie rozwijających zabaw!
- Rozwój chwytu przebiega stopniowo – maluchy muszą nauczyć się precyzyjnego manipulowania przedmiotami. Dlatego puzzle CzuCzu są duże i trwałe, aby ułatwić małym rączkom ich trzymanie. Rozumiemy też, że dopasowywanie puzzli (dla dorosłych banalne zadania!) to umiejętność, która po prostu wymaga ćwiczeń. Na przykład uwielbiane przez dzieci kółeczka w naszych puzzlach z dziurką to elementy, które młodsze dzieci często chwytają cała dłonią i „przyklepują” ręką – dajemy im czas, aby nauczyły się precyzyjnych ruchów w wyjątkowo przyjemny sposób.
Puzzle dla dwulatka wspomagające małą motorykę
Układanki to zawsze doskonały pomysł na rozwijający prezent dla dwulatka. Sprawdźcie na przykład nasz nowy zestaw Układanki z dziurką Wieś, w którym znajdziecie 6 dużych, 4-elementowych układanek z dodatkowymi 2 wymiennymi kółeczkami. Przedstawiają urocze zwierzaki z zagrody. Maluchy uwielbiają wiejskie zwierzątka! Ilustracje są kolorowe i zachęcają maluchy do łączenia tradycyjnych puzzli i dokładania kółeczek, poznawania nowych słów, wydawania śmiesznych odgłosów… Dla dzieci to doskonały sposób na spędzanie czasu, szczególnie, gdy dołączycie do wspólnej zabawy. Jednocześnie wiemy, że to doskonałe ćwiczenie motoryki małej, spostrzegawczości i wyobraźni.
Dlaczego jeszcze warto układać puzzle?
Wyobraźnia przestrzenna, logiczne myślenie, cierpliwość, nowe słowa – to wszystko doskonalą zabawy z puzzlami. Ale… układanie to wyzwanie! Maluchy muszą nie tylko połączyć elementy, które fizycznie do siebie pasują. Liczy się też sens układanek. Po ułożeniu puzzli z dziurką, wszystkie kółeczka można dowolnie przekładać, dlatego można to wykorzystać do sprawdzenia, czy maluch wie, co widzi, rozpoznaje zwierzaka, rozumie polecenie… czy jest w nastroju do żartów i dlatego na przykład świnka ląduje w stawie wśród kaczek!
Brzmi jak przepis na doskonałą zabawę? Tak jest, choć równocześnie to ćwiczenia doskonalące sprawność i precyzyjne działanie dłoni i paluszków. Wiedzcie, że to też doskonałe przygotowanie pod przyszłą naukę pisania, choć na aktualnym etapie może to wydawać się jeszcze tak odległe. Rozwój małej motoryki nie przebiega w izolacji, dlatego wplećcie to wszystko pomiędzy zabawy sportowe i ruchowe zabawy na podłodze, wspólne czytanie i tym podobne aktywności – latem na zewnątrz – i macie pomysł na piękny dzień.