Do ukończenia drugiego roku życia dziecko doskonali swoje możliwości motoryczne, szczególnie w zakresie dużej motoryki. Niczym gąbka chłonie nową wiedzę, co najlepiej i naturalnie przychodzi mu przez zabawę. Krok 4 – od 18 miesięcy życia do 2 lat – sprawdźmy, co się zmienia.
Rozwój dziecka w wieku 18 miesięcy – 2 lat
Zaczyna już pewnie poruszać się po przestrzeni. Mając 18 miesięcy przewraca kilka kartek w książeczce, buduje wieżę z dużych klocków, spontanicznie rysuje. Potrafi włożyć do sortera kilka podstawowych kształtów. W wieku 2 lat potrafi naśladować rysowanie pionowych kresek. Wzrasta potrzeba samodzielności – dziecko zaczyna samo pić, je palcami, zaczyna używać łyżeczki. Zdejmuje buty. W tym okresie maluch zdobywa też świadomość ciała, wskazuje, kiedy zabrudziło pieluchę, szykując się tym do treningu czystości.
Już przed drugim rokiem życia dzieci zaczynają świadomie domagać się uwagi dorosłego w zabawie, ale także potrafią chwilę pobawić się same, jeśli opiekun jest obok. Maluchy zaczynają też same wymyślać zabawy. Wykazują zainteresowanie rówieśnikami, ale jeszcze nie podejmują wspólnych zabaw. Pojawia się poczucie własności, których dzieci bronią. Chcą już pomagać w drobnych pracach domowych.
Do drugiego roku życia maluch staje się już komunikatywny. Łączy dwa słowa w proste zdania. Ma dużą potrzebę komunikacji, choć często jeszcze używa mowy „własnej”. Pojawiają się coraz częściej pytania: „co to?”. Dziecko zna już około 100 słów i w ten sposób poszerza repertuar.
Pomysły na zabawy z półtoraroczniakiem
- Wykorzystuj elementy zabawek w przestrzeni, tak by po brakujący element trzeba było się przemieścić.
- Wymyślajcie różne sposoby na ten ruch, np. naśladując przeróżne zwierzaki.
- Oglądajcie razem książeczki, pozwól dziecku przewracać strony.
- Oglądajcie książeczki z obrazkami bliskimi doświadczeniu dziecka, np. związane z samoobsługą, rutynami domowymi, dziecięcymi zabawami.
- Opowiadajcie o tych wydarzeniach, wspomagając się ilustracjami lub obserwacją innych dzieci czy domowników.
- To świetny czas na początek lub rozwijanie umiejętności układania puzzli. Warto zacząć od prostych dwuelementowych układanek, stopniowo zwiększając poziom trudności. Taka zabawa to rewelacyjny sposób na doskonalenie małej motoryki, spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej, a także cierpliwości i dążenia do celu.
- Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju sortery, w tym puzzlowe.
- Zabawy sensoryczne – niech maluch dotyka przeróżnych faktur i tekstur, rękami i nogami – to czas na chodzenie boso po trawie, piasku i innych powierzchniach.
- Maluch może pomagać w kuchni, na przykład dosypywać składniki do miski czy pokroić banany bezpiecznym plastikowym nożem.
- Przygotuj się na bałagan – to naturalny etap podczas uczenia się i nabywania sprawności!
- Dziecko odkrywa, że jego działania mają moc i przynoszą efekty – pokaż mu, jak trzymać kredkę, i że ona zostawia ślad. Przydadzą się do tego kolorowanki dopasowane do wieku małych artystów. Pamiętaj, na precyzyjne ruchy dłoni przyjdzie czas, ale trzeba od czegoś zacząć!
- Spędzajcie jak najwięcej czasu na aktywnościach ruchowych.
- Nazywaj wszystko wokół Was i reaguj na pytania i zainteresowanie dziecka.
Maluch skończył 2 lata? Czas na KROK 5!