Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że nastoletni stażysta z NASA pomógł odkryć nową planetę. Ciekawe, co zainteresowało go do zdobywania i pogłębiania kosmicznej wiedzy, skoro w tak młodym wieku dokonał tak spektakularnego odkrycia? Może początek drogi zaczął się kiedyś, na podłodze w dziecięcym pokoju, dzięki pierwszym kosmicznym zabawom?
W lipcu obchodzimy kolejną rocznicę lądowania na Księżycu. To wspaniała okazja, aby razem z dziećmi skierować wzrok na niebo, przyszykować książki i zabawki o kosmicznej tematyce i dowiedzieć się czegoś nowego. Przygotowaliśmy praktyczny pierwszy zbiór informacji o kosmosie dla dzieci oraz pomysły na pobudzające wyobraźnię zabawy. Ruszajcie z nami do gwiazd!
Fakty o kosmosie dla dzieci: lądowanie na Księżycu
Naszą kosmiczną wyprawę zaczynamy od odwiedzenia najbliższego sąsiada. Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. 20 lipca 1969 roku Amerykanie wylądowali na Księżycu. Neil Armstrong był pierwszym człowiekiem, który stanął na jego powierzchni po trwającym ponad 3 dni locie. Zarówno on, jak i inni astronauci oraz ich pojazdy zostawili na Srebrnym Globie wiele śladów, które nie znikną przez tysiące lat, oraz różne pamiątki: flagi swojego kraju, rodzinne zdjęcie a nawet… piłeczki golfowe. Do tej pory tylko 12 ludzi chodziło po Srebrnym Globie.
Ciekawostki o kosmosie dla dzieci
„A co to?”, „dlaczego?”, „jak to możliwe?” – jesteśmy gotowi na gwiezdne pytania! Pisanie i opowiadanie o kosmosie mogłoby trwać w nieskończoność, bo ilość ciekawostek na jego temat jest jak wszechświat – nieskończona! Wybraliśmy kilka z nich, aby zainteresować dzieci kosmiczną tematyką i pobudzić ich wyobraźnię:
- Oto informacja, która doskonale pokazuje, że dzieci mają moc! Czy wiecie, że nazwę Pluton wymyśliła dziewczynka? Gdy w 1930 roku odkryto nową planetę, jej nazwę zaproponowała jedenastoletnia Venetia Burney. Obecnie Pluton uznawany jest za planetę karłowatą.
- Sondy kosmiczne to bezzałogowe statki, które lecąc przez kosmos, zbierają o nim informacje i wysyłają je na Ziemię. Dzięki nim odkrywamy obszary, do których obecnie nie mamy szansy polecieć.
- Płyn w kosmosie zachowuje się zupełnie inaczej niż na Ziemi! Jeśli ktoś rozleje płyn na statku kosmicznym, nie spadnie on na podłogę, ale przyjmie kształt kuli lub kulek i zacznie unosić się w powietrzu. Dlatego astronautom na stacji kosmicznej tak trudno umyć głowę…
- Astronauci muszą nosić specjalne skafandry, które zapewniają im ochronę przed zimnem, gorącem i promieniowaniem. W plecakach mają zapas tlenu. Jeden skafander waży tyle, ile ponad 100 kartonów soku, ale w przestrzeni kosmicznej astronauta nie odczuwa jego ciężaru.
- Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego. Widoczna na jego powierzchni Czerwona Plama to ogromna trąba powietrzna. Jowisz jest rekordzistą pod wieloma względami: ma co najmniej 67 księżyców! Saturn ma piękne charakterystyczne pierścienie. Mimo ogromnych rozmiarów jest na tyle lekki, że unosiłby się na powierzchni wody (gdyby oczywiście udało nam się znaleźć tak gigantyczny ocean). Naukowcy podejrzewają, że na Uranie występują deszcze diamentów.
- Czasami na Ziemi można znaleźć fragmenty skał, które przyleciały z przestrzeni kosmicznej. To meteoryty. Największy z nich znaleziono w Afryce. Ważył mniej więcej tyle, ile 10 słoni!
Zabawki dla fana kosmosu
W każdym dziecku drzemie odkrywca – zainteresuj je kosmiczną tematyką i wspieraj jego zainteresowania. Bawcie się razem: nigdy nie jest za wcześnie na wspólne odkrywanie wszechświata! Dlatego:
- Obserwujcie razem niebo – szczególnie latem, gdy sprzyja temu pogoda. Może uda wam się obejrzeć planety przez teleskop? Pierścienie Saturna wyglądają spektakularne!
- Oglądajcie i czytajcie razem książki o kosmicznej tematyce, wyszukujcie informacje na temat gwiazdozbiorów, planet, gwiazd.
- Poznajcie kosmicznych odkrywców: badaczy, naukowców, astronomów i astronautów, dzięki którym tak wiele wiemy dzisiaj o kosmosie. Dowiedzcie się więcej o statkach kosmicznych, satelitach, teleskopach i innych narzędziach, które pomogły poszerzać wiedzę.
- Zróbcie lunetę z papierowych rolek. Projektujcie i budujcie kosmiczne statki i łaziki z klocków, tektury, papieru i dowolnych innych materiałów. Kto chce zostać inżynierem?
- Rysujcie – może wymyślicie własne ufoludki i pojazdy kosmiczne? Albo pokażecie, jak wyobrażacie sobie wygląd odległych planet? Zainspirujcie się – poznajcie Dłuuugie kolorowanki Kosmos pełne wesołych ilustracji i fascynujących zadań logicznych dla przedszkolaków.
- Poznajcie zagadki o kosmosie dla dzieci ciekawych (wszech)świata – już najmłodsze dzieci są głodne wiedzy o wszechświecie. Mnóstwo inspirujących kosmicznych ciekawostek znajdziecie w edukacyjnej książeczce ze zgadywankami Zagadki z dziurką 4+
- Układajcie kosmiczne puzzle – niech zainspirują was do własnych zabaw i odkryć!
- Puzzle przestrzenne Kosmos: edukacyjny zestaw zawiera puzzle, figurki i scenariusze zabaw. To doskonały pierwszy krok w kosmicznej podróży dla najmłodszych! Urocze ilustracje i duże figurki zachęcają do wcielania się w role kosmicznych bohaterów i odgrywania scenek. Pełna uśmiechów zabawa zachęca dzieci do zainteresowania się kosmosem i pierwszych pytań.
- Puzzle obserwacyjne Kosmos dla dzieci w wieku 4+ to wieloelementowa układanka dla starszych odkrywców z ramką pełną detali do wyszukiwania. Bogata w szczegóły, pełna humoru ilustracja inspiruje do zadawania poważnych pytań. Wybrane ciekawostki z edukacyjnego plakatu przedstawiliśmy powyżej.
- Rodzinne Puzzle Układ Słoneczny to ogromna 300-elementowa układanka, która przedstawia Układ Słoneczny, jego ciała niebieskie i inne obiekty oraz badaczy i naukowców w bardziej szczegółowy sposób. Ciekawostki o nich zawarte na ogromnym plakacie pozwalają usystematyzować już zdobytą kosmiczną wiedzę i inspirują do własnych poszukiwań. Dzięki nim poznacie nie tylko planety i księżyce, ale też odkrywców i naukowców.
Kosmos czeka na swoich odkrywców!