Czy STEM brzmi znajomo? Jeśli jesteś rodzicem lub osobą zainteresowaną rozwojem dzieci, z dużym prawdopodobieństwem znasz lub wkrótce poznasz to pojęcie, które nie bez przyczyny staje się coraz popularniejsze. I bardzo dobrze! Za nim kryje się mnóstwo pomysłów na angażujące i rozwijające zabawy, którymi warto, się zainteresować, a zabawki STEM przedstawić dzieciom. Przyszłość czeka!
Co to jest STEM?
To jeden z wiodących trendów we współczesnej edukacji. STEM pochodzi od angielskich słów Science, Technology, Engineering i Math, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Mówiąc wprost, STEM dotyczy nauk ścisłych i przyrodniczych oraz ich powiązań i rozwiązywania różnego rodzaju wyzwań stawianych nauce. Choć wiemy, że wielu dorosłych broni się przed naukami ścisłymi, twierdzi, że ma „humanistyczny umysł”, a „matematyka jest za trudna”, dzieci na szczęście o tym nie wiedzą! Ba, nie wiedzą, co to jest STEM. Po prostu, ich ciekawość świata jest naturalna, a równie wdzięczną co trudną rolą opiekunów jest podsuwać zabawki i zabawy, które będą podsycać głód wiedzy i zaspokajać go w sposób dostosowany do wieku.
W tym miejscu mamy prośbę do dorosłych: porzućcie wszelkie uprzedzenia (jeśli je macie). To, co brzmi poważnie lub wydaje się nam skomplikowane, dla dzieci ma być po prostu świetną zabawą! Pomyślcie o tym, jak o pierwszej lekcji przyrody, bez podziału na chemię, fizykę czy biologię, za to pełną odpowiedzi na nurtujące pytania „co to”, „dlaczego”, „jak to razem działa” i inspirującej do poszukiwania dalszych odpowiedzi. Dobra zabawka STEM taka właśnie jest: sprawia, że dziecko chce się bawić, a przy okazji uczy się czegoś nowego, rozwija swoje zdolności i wyobraźnię, nabiera odwagi do eksperymentowania. A to już brzmi świetnie, prawda? Zatem… bawcie się!
Zabawki STEM dla dzieci… w każdym wieku
Zabawki STEM pozwalają dzieciom rozwijać ich naturalne zainteresowania, uczą kreatywnego myślenia, szukania powiązań w świecie i serwują wiedzę w sposób dostosowany do wieku. Cóż, nawet Einstein kiedyś był maluszkiem! A dzieci są naturalnymi naukowcami, które przez doświadczenie badają świat wokół nich – stąd wielokrotne zrzucanie łyżeczki ze stoły, aby sprawdzić, czy naprawdę za każdym razem spada, to testowanie przedmiotów różnymi zmysłami, to zadawanie milionów pytań. Do wielu produktów CzuCzu dołączyliśmy scenariusze zabaw, w których pokazujemy, jak bawić się na wiele sposobów zabawkami, które na pierwszy rzut oka są „tylko” puzzlami czy grą. Wychodzimy poza schemat, bo akcesoria i pomoce edukacyjne STEM:
- pobudzają naturalne zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi,
- wspierają kreatywne i logiczne myślenie,
- inspirują do eksperymentowania,
- zachęcają do zadawania własnych pytań,
- serwują wiedzę i poszerzają wyobraźnię,
- pokazują, jak bawić się w niesztampowy sposób.
Gry i zabawki STEM od CzuCzu
Nieszablonowe podejście do zabawy sprawia, że gry i puzzle CzuCzu fantastycznie sprawdzają się jako zabawki STEM:
- bardzo kreatywna seria Puzzle z dziurką – to prawdziwie rozwijające puzzle dla dzieci od roku aż po wiek przedszkolny! Różnorodna tematyka i poziom trudności jest dostosowana do ich wieku i zainteresowań. Wyjmowane kółeczka można przekładać na wiele sposobów i bawić się, rozwijając wyobraźnię i myślenie,
- Kreatywne puzzle Roboty, Układam pociągi i Duuuże puzzle Moje ciało – wszystkie elementy można łączyć w dowolny sposób, układając je według własnych reguł! Co więcej, tematyka jest ściśle związana z inżynierią, wynalazkami i transportem oraz anatomią. Przyszli lekarze na pewno docenią pełne szczegółów Puzzle obserwacyjne Ciało Człowieka od Xplore Team,
- Kosmiczna seria puzzli dla wielbicieli gwiazd, planet, naukowców i pionierów – wiemy, czym dzisiaj się bawią przyszli odkrywcy kosmosu, inżynierowie i wynalazczynie! Różnorodne układanki CzuCzu inspirują do pogłębiania wiedzy na temat wszechświata, robotów, statków kosmicznych oraz historii gwiezdnych odkryć,
- Czy wiecie, że gry CzuCzuDomino czy Duuuże memory można wykorzystać do różnorodnych zabaw, które dla dzieci będą frajdą, a przy okazji… pierwszą lekcją programowania? Ułożenie pola z plansz memory w określony sposób lub poruszanie się po nich według ustalonego kodu to fantastyczny pomysł na zabawę w programowanie bez komputera?
- Bawcie się z Puzzlami z dziurką Pociąg do liczenia! Długi puzzlowy pociąg, w którym można dowolnie przekładać elementy z pasażerami i kółeczka z liczbami od 1 do 10, to pomysł na pełne zabawy pierwsze lekcje matematyki i poznawania cyfr!