Co potrafią przedszkolaki? Bardzo wiele! Znają mnóstwo słów, coraz sprawniej się komunikują i z każdym dniem staja się bardziej samodzielne. Zadają mnóstwo pytań i interesują się światem dookoła nich. Ich ciekawość obejmuje także zainteresowanie literami i czytaniem, dzieci chętnie podejmują pierwsze próby pisania swojego imienia. Korzystamy z tego i podsuwamy im zabawy, które pozwalają im zaspokajać ciekawość i odpowiadają zainteresowaniom.
Kiedy uczyć dziecko liter?
Mówiąc w skrócie: kiedy będzie na to gotowe. Aby czytać i pisać, dziecko musi osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju psychoruchowego. Oznacza to, że jego zmysły i funkcje poznawcze i ruchowe są odpowiednie dojrzałe – to wszystko przychodzi stopniowo, a doskonałym przygotowaniem i ćwiczeniem są codzienne różnorodne zabawy. Żyjemy w świecie liter i napisów – otaczają nas w domu, przedszkolu, na ulicy. To naturalne, że dzieci się nimi interesują! Wykorzystajmy to, bo nauka przez zabawę jest najprzyjemniejsza i najbardziej efektywna. Dzięki różnym aktywnościom, dziecko pozna ich kształt, a następnie znaczenie i odpowiadające literom głoski. Dzięki temu przyszła nauka pisania i czytania nie będzie dla niego nowa i onieśmielająca. Podążajmy za dzieckiem i wpierajmy jego naturalny rozwój, odpowiadając na jego zainteresowania i chęć ćwiczeń.
Litery do nauki pisania dla przedszkolaków
Pisanie „mama”, „tata” czy swojego imienia to częste wyzwanie dla przedszkolaków. Co ważne, dzieci same chcą to robić! Odwzorowywanie kształtów to znakomite ćwiczenie małej motoryki, koncentracji i koordynacji ręka-oko oraz pierwsza lekcja poznawania liter. Napisanie własnego imienia to osiągnięcie i powód do dumy! Jak może wyglądać nauka pisania liter dla 3- czy 4-latka? Doskonałą pomocą na pierwszym etapie są różnorodne ćwiczenia grafomotoryczne, które doskonalą rękę i oko oraz koordynację między nimi. Co ważne, szlaczki i podobne ćwiczenia nie mogą być nudne. Na szczęście nie muszą!
Tematyczne książeczki do kolorowania z cyklu Dłuuugie rysowanki i kolorowanki to małe wielkie książeczki pełne ciekawych zadań, dzięki którym ćwiczenie ręki dla dziecka stanie się fantastyczną zabawą. Zabawy w odtwarzanie kształtów, pisanie po śladzie, łączenie kropek to przykłady ćwiczeń w książeczkach z cyklu Zabawy edukacyjne i kreatywne z pisakiem zmazywakiem. Litery to książeczka doskonała dla dzieci, które chcą się nauczyć alfabetu i pisania pierwszych liter. Z kolei Dłuuugie rysowanki Litery i Cyfry doskonale przygotowują do nauki liter pisanych, takich, jakich dzieci uczą się w szkole. Szlaczki wcale nie musza być nudne! Poręczne książeczki pełne są wesołych zadań i ćwiczeń, które inspirują do chwytania ołówków czy kredek i ćwiczą dłoń w angażujący sposób.




Zabawy z literami: puzzle z alfabetem
O nauce czytania dla dzieci napiszemy w innym miejscu, tu podkreślając, że zdecydowanie rekomendujemy w niej wykorzystanie sylab. Jednocześnie rozumiemy ciekawość dzieciaków i ich chęć do poznawania pojedynczych liter czy alfabetu. Nauka liter dla dzieci na wesoło, a przy okazji mnóstwo innych korzyści? Proszę bardzo: Duuuże puzzle Alfabet to fantastyczny pomysł na wszechstronnie rozwijający prezent dla przedszkolaka. Ogromna układanka składa się z 24 tradycyjnych puzzli, które przedstawiają urocze zwierzęta na kolejne litery alfabetu, oraz 24 wymienne kółeczka z literami, które można wykorzystać na mnóstwo kreatywnych sposobów. Do zestawu dołączyliśmy poradnik pełen pomysłów na edukacyjne zabawy – ułożenie puzzli i nauka abecadła to zaledwie jeden z nich! Kieszonkowy i wszechstronnie rozwijający zestaw do nauki liter, podejmowanie pierwszych prób pisania i czytania to Mała Akademia Literki.


