Dzieciaki chłoną wiedzę o otaczającym ich świecie wszystkimi zmysłami. A tak się składa, że rzeczywistość wokół nich jest pełna barw. Percepcja kolorów to bardzo ważna umiejętność! Już małe dzieci chcą i mogą uczyć się rozróżniania i nazywania kolorów. Najlepsze jest to, że nauka kolorów dla dzieci może być wspaniałą zabawą!
Rozwój wzroku i percepcji wzrokowej u dzieci
Jak nauczyć dziecko kolorów? Zadanie mamy ułatwione – żyjemy w świecie barw. Oko odbiera bodźce ze świata, a mózg interpretuje te wiadomości. Wzrok dzieci dynamicznie rozwija się w pierwszym roku życia – noworodek widzi bardzo niewiele (możecie przeczytać o tym więcej w artykule „Jak się bawić z niemowlakiem?”), podczas gdy roczniak już niemal tak, jak dorosły i rozróżnia pełną paletę barw. W kolejnym etapie dziecko uczy się interpretować to, co widzi. Wszechstronnie rozwijające zabawy pozwolą dziecku doskonalić różne zmysły (zobaczcie nasze niektóre pomysły na takie zabawy!). Doskonalcie pamięć, bo dzięki nabywanemu doświadczeniu dziecko kumuluje swoją wiedzę o świecie i uczy się interpretować wiadomości o nim.
Jak nauczyć dziecko kolorów?
Nasze środowisku stymuluje mózg do aktywności, a dzieciaki do wszechstronnego rozwoju. Dlatego bądźcie obok, bo to wy jesteście najlepszymi przewodnikami dziecka po świecie. Pokazujcie, opowiadajcie, nazywajcie, zachęcajcie do własnych odkryć i słuchajcie o wszystkim, co dzieje się wokoło. Zobaczcie, jak dzięki fantastycznej zabawie możecie uczyć dziecko kolorów! Dopasujcie jej poziom trudności do rozwijających się umiejętności i zainteresowań dzieci:
- pokazujcie dzieciom przedmioty o różnych barwach i nazywajcie je,
- wyszukujcie w swoim otoczeniu przedmioty na określony kolor,
- poznawajcie barwy na ulubionych przykładach: owoców, warzyw, zwierząt, pojazdów…,
- oglądajcie ilustracje w książkach i to, co jest w waszym otoczeniu,
- rysujcie, malujcie, lepcie z plasteliny,
- kolorujcie – pozwól dziecku na twórcze podejście do tematu, przecież niebo nie zawsze jest niebieskie, a słońce żółte,
- pokaż dziecku różne odcienie tego samego koloru,
- wymyślajcie twórcze zabawy z kolorami, na przykład układanie sekwencji z kolorowych koralików czy guzików według wymyślonego przykładu,
- układajcie puzzle!
Zabawki do nauki kolorów dla dzieci w wieku 1-2-3 lat
Dla dzieci w wieku powyżej roku i ok. 2 lat, puzzle typu sorter i pierwsze dwuelementowe puzzle z dziurką sprawdzą się doskonale, bo kolory i kształty to świetny temat dla ciekawych świata maluchów! Doskonaląc małą motorykę i koordynację ręka-oko, dzieci mogą jednocześnie poznawać barwy. Dzięki komuś, kto będzie pokazywał i nazywał różne elementy, na przykład rodzicowi czy starszemu rodzeństwu, maluchy w wyjątkowo przyjemny sposób mogą poznawać kolory, ale też nazwy zwierząt, pojazdów, wydawane przez nie dźwięki itp.
Dobierzcie puzzle do wieku i umiejętności tak, aby nie były za trudne, żeby nie zniechęcić dziecka, ani zbyt proste, żeby zabawa po prostu nie była nudna. Stworzone z myślą o najmłodszych odkrywcach zabawki CzuCzu do nauki kolorów dla roczniaka, 2-latka czy 3-latka to:
- Pierwsze puzzle dla dzieci powyżej roku, w tym uwielbiane przez najmłodszych Puzzle z dziurką Przyjaciele i Maluchy.
- Puzzle z dziurką Lody! Lody!, które zawierają dokładane elementy o różnych kolorach i kształtach, inspirujące do kreatywnej i rozwijającej zabawy.
- Co powiecie na gry dla najmłodszych, które uczą kolorów? Edukacyjne gry z serii CzuCzulotto i Duuuże memory pozwalają na wszechstronnie rozwijające zabawy, w tym między innymi naukę kolorów.
- Kolorujcie! Odkrywajcie świat barw, możliwości łączenia kolorów, eksperymentujcie razem z kolorowankami z serii Dłuuugie rysowanki i kolorowanki.
Gra ucząca kolorów
CzuCzudomino Kolory to świetna gra ucząca kolorów. Z jednej strony można je wykorzystać jako układankę dla najmłodszych. Z drugiej to fantastyczny pomysł na pierwszą grę, która rośnie razem z dziećmi i sprawdzi się podczas wspólnych, rodzinnych rozgrywek – wszak domino jest lubiane w każdej grupie wiekowej.
Nowatorskie podejście polega na tym, że elementy domino można łączyć na kilka sposobów: tradycyjnymi oczkami, zwierzątkami, kolorami albo tak i tak. W ten sposób najmłodsze dzieci poznają, a starsze mogą doskonalić nazwy kolorów. Jednocześnie to świetny sposób na różnego rodzaju rozwijające zabawy, które pozwolą doskonalić spostrzegawczość, analizę i syntezę wzrokową, a także umiejętność tworzenia zbiorów i abstrahowania, czyli skupieniu się na jednej cesze, na przykład kolorze, z pominięciem innych (takich jak rodzaj zwierzaka).
To co, gramy w kolory?