Czy zdarzyło Ci się usłyszeć, że pierwsze 3 lata życia są kluczowe dla rozwoju dziecka? To dlatego, że w tym początkowym okresie maluchy błyskawicznie uczą się wszystkiego o świecie i tego, jak w nim sprawnie funkcjonować. W mózgu bardzo intensywnie tworzą się połączenia neuronowe, a mały człowiek przetwarza wszystkie płynące z otoczenia informacje i adaptuje się do nich. Wszystkie te procesy tworzą fundament doświadczenia dziecka.
Okres wczesnego dzieciństwa
Od urodzenia do trzeciego roku życia przypada okres wczesnego dzieciństwa. Na tym etapie u małego człowieka zachodzi szereg dynamicznych zmian. Pierwsze 2 lata życia człowieka to czas rozwoju sensomotorycznego. Głównym zadaniem dziecka jest nauczyć się obsługiwać ciało, które rośnie, doświadcza, daje sygnały o potrzebach. Dzięki ruchom i zmysłom dziecko poznaje otoczenie. Uczy się celowych ruchów na konkretnych działaniach. Koncentracja uwagi jest krótka, ponieważ jest tyle rzeczy do poznania. A zatrzymują ją na dłużej rzeczy przyjemne i ciekawe, co dla każdego dziecka będzie oznaczało trochę coś innego, choć kolor, dźwięk i eksploracja są ich wspólnym mianownikiem.
Jak rozwija się dziecko w pierwszych trzech latach życia? Krok po kroku maluch zdobywa kolejne kompetencje, a wszystkie obszary rozwoju są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Podzieliliśmy ten czas na 6 etapów – łatwych do zapamiętania, ale i wyraźnie rozróżnialnych na tle innych (zwróćcie uwagę na nowe oznaczenia na pudełkach CzuCzu, bo ten sam podział stosujemy, aby łatwiej dobrać książeczkę czy puzzle do danego etapu rozwoju). Zapraszamy do lektury kolejnych artykułów:
- KROK 1 – 0-6 miesięcy >>
- KROK 2 – 6-12 miesięcy >>
- KROK 3 – 12-18 miesięcy >>
- KROK 4 – 18 -24 miesiące >>
- KROK 5 – 2-3 lata >>